آمار
menusearch
setapco.ir

کنترل تغییر مکان جانبی ,

۱۳۹۸/۱/۲۵ یکشنبه
(0)
(0)
کنترل تغییر مکان جانبی
کنترل تغییر مکان جانبی

یکی از موارد مهم در انتخاب نوع قاب، تغییر مکان جانبی مجاز ساختمان است. تغییر مکان جانبی به دست آمده از تحلیل سازه باید با این تغییر مکان مجاز، مقایسه شود. بر این اساس که برای ساختمان های با زمان تناوب کمتر از 0.7 ثانیه، نسبت تغییر مکان به ارتفاع باید کم تر از 0.0357 بر Rباشد. این مقدار برای ساختمان های با زمان تناوب بیش از 0.7 ثانیه به صورت 0.0286 بر R تعریف شده است. 


مشخصات فولاد و بتن:

بتن ها بر اساس استحکامشان رده بندی می شوند. مثلا بتن C20 دارای استحکام ۲۰ مگاپاسکال است. این بتن و بتن های رده بالاتر در سازه های بتن مسلح استفاده می شوند. اگر شکل پذیری متوسط در بار زلزله مد نظر باشد بتن باید حداقل ۲۰ مگاپاسکال و اگر شکل پذیری زیاد مطلوب باشد باید حداقل ۲۵ مگاپاسکال استحکام داشته باشد. 
در مورد آرماتورها، ملاک رده بندی، مقاومت مشخصه فولاد است. به عنوان مثال، میلگردهای S240، S340، S400 و S500 به ترتیب دارای مقاومت مشخصه ی ۲۲۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ مگاپاسکال هستند. استفاده از آرماتورهای S240 فقط به عنوان مارپیچ مجاز است و نمی توان از آن ها به عنوان میلگرد سازه ای استفاده نمود. معمولا از آرماتورهای S340 و S400 به عنوان آرماتور خمشی و از S340 به عنوان آرماتور برشی استفاده می شود.
باید توجه داشت که مقاومت تسلیم قاب ها و اجزای مرزی دیوارها که وظیفه تحمل نیروهای جانبی زلزله را بر عهده دارند، نباید بیش از ۴۰۰ مگاپاسکال در نظر گرفته شود. هم چنین کلیه رده بندی های بتن و آرماتورهای به کار رفته در ساختمان باید در دفترچه مشخصات فنی سازه ذکر گردد

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگي
* پست الکترونيک
* متن پيام

بستن
*نام و نام خانوادگي
* پست الکترونيک
* متن پيام

0 نظر